days
:
hours
:
minutes
:
seconds

Rugby | Juniors

Salmaan Moerat © Gallo Images

Moerat to lead SA Schools team



Salmaan Moerat, captain of the DHL Western Province U18 Coca-Cola Craven Week side, will lead the SA Schools team in the U19 International Series in August, while Enrista Blue Bulls centre Louritz Van der Schyff has been selected to lead the SA Schools A team.

The SA Schools and SA Schools A teams will take on their counterparts from England, Wales, France and Italy from 12 to 20 August in Cape Town and Paarl, with the teams set to battle it out in three rounds of matches.

The squads, which consist of 26 players each and are sponsored by Coca-Cola, were selected by a panel of national and SA Schools selectors following the conclusion of the Under-18 Coca-Cola Craven and Academy Weeks in Durban.

Moerat, who led DHL Western Province to a 27-20 victory against the Bidvest Golden Lions in the final match of the Coca-Cola Craven Week last Saturday, is one of seven players in the SA Schools squad that featured in the tournament last season, while Enrista Blue Bulls fullback Abner van Reenen retains his place in the SA Schools A team.

The other players who were selected for the SA Schools team for the second successive season, or promoted from the SA Schools A team, are centre Manual Rass, flyhalf Damian Willemse, looseforward Khanya Ncusane (all from DHL Western Province), utility forward PJ Steenkamp (Enrista Blue Bulls), centre Wandisile Simelane (Bidvest Golden Lions) and Khwezi Mafu (Eastern Province).

The coaching staff and management teams of the SA Schools and SA Schools A teams, meanwhile, will be named in due course.

The first round of matches in the U19 International Series will be hosted at City Park in Crawford, Cape Town, on Friday 12 August. Then follows the second round of matches, at the fields of the Diocesan College (Bishops) in Rondebosch, on Tuesday 16 August, while the final round of action will take place at the fields of Paarl Boys’ High on Saturday, 20 August.

The two SA Schools squads will assemble at Newlands in Cape Town on Sunday, 7 August and will begin their on-field preparations for the tournament the following day.

SA Schools (in alphabetical order):

Name

Position

Province

School

Emilio Adonis

Wing

Enrista Blue Bulls

Garsfontein

Reece Bezuidenhout

Prop

DHL Western Province

Paarl Boys

PJ Botha

Hooker

Bidvest Golden Lions

Monument

Ruan de Swardt

Flyhalf

Enrista Blue Bulls

Affies

Ben-Jason Dixon

Lock

DHL Western Province

Paul Roos

Muller du Plessis

Wing

DHL Western Province

Paarl Gym

Richman Gora

Scrumhalf

Thepa Trading Griffons

Welkom Gymnasium

Daniel Jooste

Hooker

DHL Western Province

Paarl Boys

Rewan Kruger

Scrumhalf

Bizhub Free State

Grey College, Bloem

Gianni Lombard

Fullback

DHL Western Province

Paarl Boys

Khwezi Mafu

No 8

Eastern Province

Grey High, PE

Mike Mavovana

Wing

DHL Western Province

Rondebosch Boys

Nathan McBeth

Prop

Bidvest Golden Lions

Monument

Salmaan Moerat (captain)

Lock

DHL Western Province

Paarl Boys

Khanya Ncusane

No 8/ Flank

DHL Western Province

Paarl Boys

Johan Neethling

Prop

DHL Western Province

Paarl Boys

Sihle Njezula

Utility back

Eastern Province

Grey High, PE

JC Pretorius

Flank

Pumas

HTS Middelburg

Rikus Pretorius

Centre

Bizhub Free State

Grey College, Bloem

Manuel Rass

Centre

DHL Western Province

Paarl Boys

Sazi Sandi

Prop

Eastern Province CD

St Andrews College

Charl Serdyn

Flank

DHL Western Province

Paarl Boys

Wandisile Simelane

Centre

Bidvest Golden Lions

Jeppe

PJ Steenkamp

Lock/Flank

Enrista Blue Bulls

Garsfontein

Muller Uys

Flank

DHL Western Province

Paarl Gym

Damian Willemse

Flyhalf

DHL Western Province

Paul Roos

Schools A Team

Name

Position

Province

School

Zinedine Booysen

Scrumhalf

SWD Eagles

Oakdale

Austin Davids

Utility Back

Enrista Blue Bulls

Garsfontein

Lubabalo Dobela

Flyhalf

Eastern Province

Grey High, PE

Cabous Eloff

Prop

Enrista Blue Bulls

Affies

Schalk Erasmus

Hooker

Enrista Blue Bulls

Affies

Keagan Glade

Prop

Bidvest Golden Lions

KES

Tyrone Green

Flyhalf

Bidvest Golden Lions

Jeppe

Gugu Nelani

Prop

Sharks

Northwood

Christopher Havenga

Lock

Bidvest Golden Lions

Monument

Janco van Heyningen

Wing

Bizhub Free State

Grey College, Bloem

Cameron Hufke

Utility Back

GWK Griquas

Noord-Kaap

Jessie Johnson

Flank

DHL Western Province

Paul Roos

Athi Magwala

Flank

DHL Western Province

Boland Landbou

Tadendaishe Mujawo

Right wing

Bidvest Golden Lions

St Benedict’s

Sanele Nohamba

Scrumhalf

Sharks

DHS

Ayabonga Oliphant

Utility Back

Eastern Province

Grey High, PE

Ryno Pieterse

Lock/Flank

Enrista Blue Bulls

Garsfontein

Dylan Richardson

Hooker

Sharks

Kearsney College

Dian Schoonees

No 8

Bizhub Free State

Grey College, Bloem

Mornay Smith

Prop

Enrista Blue Bulls

Eldoraigne

Mark Snyman

Flank

Bidvest Golden Lions

Helpmekaar

Sicelo Tole

Centre

Eastern Province

Muir College

Louritz Van der Schyff (captain)

Centre

Enrista Blue Bulls

Affies

Abner van Reenen

Fullback

Enrista Blue Bulls

Garsfontein

Jaco van Tonder

Lock

Bizhub Free State

Grey College, Bloem

Juan van der Mescht

Lock

Sharks

Glenwood

U19 International Series fixtures:

Friday, 12 August (City Park Stadium – Crawford, Cape Town):
13h00 – France vs England
14h30 – SA Schools A vs Italy
16h00 – SA Schools vs Wales

Tuesday, 16 August (Bishops, Diocesan College – Rondebosch, Cape Town)
13h00 – Wales vs Italy
14h30 – SA Schools A vs England
16h00 – SA Schools vs France

Saturday, 20 August (Paarl Boys High – Paarl)
13h00 – France vs Italy
14h30 – SA Schools A vs Wales
16h00 – SA Schools vs England

© SA Rugby