Loading...
Loading Live Scoring...
*All times CAT (GMT+2)
days
:
hours
:
minutes
:
seconds

2017 Aquatics World Championships - Results


- Selected results from week 1 of the 2017 World Aquatics Championships being held in Budapest, Hungary

SUNDAY, 30 JULY

SWIMMING

Finals
Women's 50 m breaststroke
- 1. Lilly King (USA) 29.40 WR
- 2. Yulia Efimova (RUS) 29.57
- 3. Katie Meili (USA) 29.99

Men's 400m individual medley
- 1. Chase Kalisz (USA) 4:05.90 CR
- 2. David Verrsaszto (HUN) 4:08.38
- 3. Daiya Seto (JAP) 4:09.14

Women's 50m freestyle
- 1. Sarah Sjostrom (SWE) 23.69
- 2. Ranomi Kromowidjojo (NED) 23.85
- 3. Simone Manuel (USA) 23.97

Men's 50m backstroke
- 1. Camille Lacourt (FRA) 24.35
- 2. Junya Koga (JAP) 24.51
- 3. Matt Grevers (USA) 24.56

Women's 400m individual medley
- 1. Katinka Hosszu (HUN) 4:29.33 CR
- 2. Mireia Belmonte (ESP) 4:32.17
- 3. Sydney Pickrem (CAN) 4:32.88

Men's 1 500m freestyle
- 1. Gregorio Paltrinieri (ITA) 14:35.85
- 2. Mykhailo Romanchuk (UKR) 14:37.14
- 3. Mack Horton (AUS) 14:47.70

Heats
- 20. Ayrton Sweeney 2:20.10 (3rd, heat 2 men's 400m individual medley)
- 15. Team South Africa 3:36.31 (8th, heat 3 men's 4x100 medley relay)
- 17. Team South Africa 4:15.47 (9th, heat 2 women's 4x100m medley relay)

DIVING

High Diving
Men's 27m Final
- 1. Steve Lo Bue (USA) 397.15
- 2. Michal Navratil (CZE) 390.90
- 3. Alessandro De Rose (ITA) 379.65

SATURDAY, 29 JULY

SWIMMING

Finals
Men's 50m freestyle
- 1. Caeleb Dressel (USA) 21.15
- 2. Bruno Fratus (BRA) 21.27
- 3. Benjamin Proud (GBR) 21.43

Men's 100m butterfly
- 1. Caeleb Dressel (USA) 49.86
- 2. Kristof Milak (HUN) 50.62
- 3. Joseph Schooling (SNG) 50.83
- 3. James Guy (GBR) 50.83

Women's 50m butterfly
- 1. Sarah Sjostrom (SWE) 24.60 CR
- 2. Ranomi Kromowidjojo (NED) 25.38
- 3. Farida Osman (EGY) 25.39

Women's 200m backstroke
- 1. Emily Seebohm (AUS) 2:05.68
- 2. Katinka Hosszu (HUN) 2:05.85
- 3. Kathleen Baker (USA) 2:06.48

Women's 800m freestyle
- 1. Katie Ledecky (USA) 8:12.68
- 2. Bingjie Li (CHN) 8:15.46
- 3. Leah Smith (USA) 8:17.22

Mixed 4x100m freestyle
- 1. USA 3:19.60 WR
- 2. Netherlands (NED) 3:21.81
- 3. Canada (CAN) 3:23.5

Heats
- 23. Brent Szurdoki 15:18.84 (4th, heat 2 men's 1500m freestyle)
- 34. Emma Chelius 25.73 (1st, heat 6 women's 50m freestyle)

DIVING

High Diving
Women's 20m Final
- 1. Rhiannan Iffland (AUS) 320.70
- 2. Adriana Jimenez (MEX) 308.90
- 3. Yana Nestsiarava (BLR) 303.95

WATERPOLO

Women
Final: USA 13, Spain 6

Men
Final: Croatia 8, Hungary 6
3/4: Serbia 11, Greece 8
5/6: Montenegro 5, Italy 4
7/8" Australia 10, Russia 7

FRIDAY, 28 JULY

SWIMMING

Finals
Women's 100m freestyle
- 1. Simone Manuel (USA) 52.27
- 2. Sarah Sjostrom (SWE) 52.31
- 3. Pernille Blume (DEN) 52.69

Men's 200m backstroke
- 1. Evgeny Rylov (RUS) 1:53.61
- 2. Ryan Murphy (USA) 1:54.21
- 3. Jacob Pebley (USA) 1:55.06

Women's 200m breaststroke
- 1. Yuliya Efimova (RUS) 2:19.64
- 2. Bethany Galat (USA) 2:21.77
- 3. Jinglin Shi (CHN) 2:21.93

Men's 200m breaststroke
- 1. Anton Chupkov (RUS) 2:06.96 CR
- 2. Yasuhiro Koseki (JAP) 2:07.29
- 3. Ippei Watanabe (JAP) 2:07.47

Men's 4x200m freestyle relay
- 1. Great Britain 7:01.70
- 2. Russia 7:02.68
- 3. USA 7:03.18

Semifinals
- 12. Chad le Clos (7th, sf 1 men's 100m butterfly)

Heats
- 34. Erin Gallagher 27.36 (6th, heat 4 women's 50m butterfly)
- 31. Douglas Erasmus 22.56 (9th, het 11 men's 50m freestyle)
- 45. Zane Waddell 22.86 (9th, heat 10 men's 50m freestyle)
- 6. Chad le Clos 51.28 (3rd, heat 8 men's 100m butterfly) Q for semifinals
- 27. Samantha Randle 2;17.14 (10th, heat 3 women's 200m backstroke)
- 29. Kate Beavon 8:58.31 (8th, heat 2 women's 800m freestyle)

THURSDAY, 27 JULY

SWIMMING

Finals
Men's 100m freestyle
- 1. Caleb Dressel (USA) 47.17
- 2. Nathan Adrian (USA) 47.87
- 3. Mehdy Metella (FRA) 47.89

Men's 200m individual medley
- 1. Chase Kalisz (USA) 1:55.56
- 2. Kosuke Hagino (JAP) 1:56.01
- 3. Shun Wang (CHN) 1:56.28

Women's 50m backstroke
- 1. Etiene Medeiros (BRA) 27.14
- 2. Yuanhui Fu (CHN) 27.15
- 3. Aliaksandra Herasimenia (BLR) 27.23

Women's 200m butterfly
- 1. Mireia Belmonte (ESP) 2:05.24
- 2. Franziska Hentke (GER) 2:05.39
- 3. Katinka Hosszu (HUN) 2:06.02

Women's 4x200m freestyle
- 1. USA 7:43.39
- 2. CHINA (CHN) 7:44.96
- 3. AUSTRALIA 7:48.98

Heats - DNS Ayrton Sweeney (men's 200m breaststroke, heat 2)
- 22. Martin Binedell 1:59.15 (7th, heat 3 men's 200m backstroke)
- 23. Kaylene Corbett 2:31.36 (8th, heat 3 women's 200m breaststroke)
- 24. Erin Gallagher 55.46 (1st, heat 5 women's 100m freestyle)

WEDNESDAY, 26 JULY

SWIMMING

Finals
Men's 200m butterfly
- 1. Chad le Clos (RSA) 1:53:33
- 2. Laszlo Cseh (HUN) 1:53:72
- 3. Daiya Seto(JAP) 1:54.21

Men's 50m breaststroke
- 1. Adam Peaty (GBR) 25.99
- 2. Joao Gomes Junior (BRA) 26.52
- 3. Cameron van der Burgh (RSA) 26.60

Men's 800m freestyle
- 1. Gabrielle Detti (ITA) 7:40.77
- 2. Wojciech Wojdak (POL) 7:41.73
- 3. Gregorio Paltinieri (ITA) 7:42.44

Women's 200m freestyle
- 1. Federica Pellegrini (ITA) 1:54:73
- 2. Katie Ledecky (USA) 1:55.18
- 2. Emma Mckeon (AUS) 1:55.18

Mixed 4x100m medley relay
- 1. USA 3:38.56
- 2. Australia 3:41.21
- 3. China (CHN) 3:41.25
- 3. Canada (CAN)3:41.25

> Heats
- 46. Zane Waddell 49.99 (10th, heat 9 100m freestyle)
- 32. Ayrton Sweeney 2:04.18 (9th, heat 5 200m individual medley)

TUESDAY, 25 JULY

SWIMMING

Heats
- 2. Cameron van der Burgh 26.54 (1st, heat 8 men's 50m breaststroke, Q for semifinals)
- 5. Chad le Clos 1:55.90 (3rd, heat 5 men's 200m butterfly, Q for semifinals)

Semifinals
- 3. Cameron van der Burgh 26.74 (2nd, semifinal 1, Q for final)
- 5. Chad le Clos 1:55.90 (3rd, semifinal 2, Q for final)

Finals
Women's 100m breastsroke
- 1. Lilly King (USA) 1:04.13 WR
- 2. Katie Meili (USA) 1:05.03
- 3. Yulia Efimova (RUS) 1:05.05

Men's 100m backstroke
- 1. Jiayu Xu (CHN) 52.44
- 2. Matt Grevers (USA) 52.48
- 3. Ryan Murphy (USA) 52.59

Women's 100m backstroke
- 1. Kylie Masse (CAN) 58.10 WR
- 2. Kathleen Baker (USA) 58.58
- 3. Emily Seebohm (AUS) 58.59

Women's 1 500m freestyle
- 1. Katie Ledecky (USA) 15:31.82
- 2. Mireia Belmonte (ESP) 15:50.89
- 3. Simona Quadarella (ITA) 15:53.86

Men's 200m freestyle
- 1. Yang Sun (CHN) 1:44.39
- 2. Townley Haas (USA) 1:45.04
- 3. Aleksandr Krasnykh (RUS) 1:45.23

WATERPOLO

Men's Play-offs
- 15/16: Canada 9, South Africa 6
Quarterfinals
- Montenegro 7, Greece 12
- Serbia 15, Australia 5
- Hungary 14, Russia 5
- Croatia 12, Italy 9

MONDAY, 24 JULY

SWIMMING

Heats
- 31 Kaylene Corbett 1:10.16 (10th, heat 4 women's 100m breaststroke)
- 21 Samantha Randle 17:22.42 (3rd, heat 1 women's 1 500m freestyle)
- 13 Myles Brown 1:47.09 $4th, heat 6 men's 200m freestyle, Q for semifinals)
- DNS Chad le Clos (heat 7 men's 200m freestyle)

Finals
Women's 100m butterfly
- 1. Sarah Sjostrom (SWE) 55.53
- 2. Emma McKeon (AUS) 56.18
- 3. Kelsi Worrell (USA) 56.37

Men's 100m breaststroke
- 1. Adam Peaty (GBR) 57.47 CR
- 2. Kevin Cordes (USA) 58.79
- 3. Kirill Prigoda (RUS) 59.05

Men's 50m butterfly
- 1. Benjamin Proud (GBR) 22.75
- 2. Nicholas Santos (BRA) 22.79
- 3. Andrii Govorov (UKR) 22.84

Women's 200m individual medley
- 1. Katinka Hosszu (HUN) 2:07.00
- 2. Yui Ohashi (JAP) 2:07.91
- 3. Madisyn Cox (USA) 2:09.71

Semifinal
Men's 200m freestyle
- 14. Myles Brown 1:47.19 (7th, semifinal 2)

SUNDAY, 23 JULY

SWIMMING

Heats
- 33. Brent Szurdoki 3:54.34 (9th, heat 4 men's 400m freestyle)
- 32. Douglas Erasmus 24.17 (10th, heat 8 men's 50m butterfly)
- DNS Cameron van der Burgh (heat 7 men's 100m breaststroke)
- 27. Kate Beavon 4:20.82 (8th, heat 2 women's 400m freestyle) - 12. Team South Africa 3:17.41 (7th, heat 2 men's 4x100m freestyle relay) - 13.Team South Africa 3:57.83 (7th, heat 2 women's 4x100m freestyle relay

Finals
Men's 400m freestyle
- 1. Sun Yang (CHN) 3:41.38
- 2. Mack Horton (AUS) 3:43.85
- 3. Gabriele Detti (ITA) 3:43.93

Women's 400m freestyle
- 1. Katie Ledecky (USA) 3:58.34 CR
- 2. Leah Smith (USA) 4:01.54
- 3. Bingjie Li (CHN) 4:03.25

Men's 4x100m freestyle relay
- 1. USA 3:10.06
- 2. Brazil 3:10.34
- 3. Hungary 3:11.99

Women's 4x100m freestyle relay
- 1. USA 3:31.72
- 2. Australia 3::32.01
- 3. Netherlands 3:32.64

WATERPOLO

Men's Play-offs
- 13-16: Canada 6, France 10
- 13-16: South Africa 4, USA 13
For place in quarterfinals
- Brazil 3, Australia 8
- Kazakhstan 7, Italy 12

SATURDAY, 22 JULY

DIVING

3m Springboard Synchro Final
- 1. Han Wang/Zheng Li (CHN)
- 2. Grace Reid/Thomas Daley (GBR)
- 3. Jennifer Abel/Francois Imbeau-Dulac (CAN)

SYNCHRONISED SWIMMING

Team Free Final
- 1. China 95.9667 points
- 2. Ukraine 94.0000
- 3. Japan 93.2000

Mixed Duet Free
- 1. Russian Federation 92.000 points
- 2. Italy 90,8333
- 3. USA 88,0333

WATERPOLO

Women's Play-offs
- 13-16: Brazil 10, South Africa 5
- 13-16: Japan 17, Kazakhstan 8
For place in quarterfinals
- Canada 16, New Zealand 3
- China 5, Spain 13
- Netherlands 10, Russia 11
- France 2, Australia 16

FRIDAY, 21 JULY

DIVING

Women 3m Springboard Final
- 1. Shi Tingmao (CHN) 383.50
- 2. Wang Han (CHN) 359.40
- 3. Jennifer Abel (CAN) 351.55

OPEN WATER SWIMMING

Women's 25km Final
- 1. Ana Marcela Cunha (BRA) 5:21:58
- 2. Sharon Van Rouwendaal (NED) 5:22:00
- 3. Arianna Bridi (ITA) 5:22:08

Men's 25km Final
- 1. Axel Raymond (FRA) 5:02:46
- 2. Matteo Furlan (ITA) 5:02:47
- 3. Evgenii Drattcev (RUS) 5:02:49

SYNCHRONISED SWIMMING

Team Free Final
- 1. Russia 97.3000
- 2. China 95.2333
- 3. Ukraine 93.9333

WATERPOLO

Men's Preliminary Round
- Montenegro 13, Kazakhstan 5
- Brazil 6, Canada 6
- Japan 6, Croatia 16
- USA 14, Russia 11
- Serbia 11, Greece 6
- Spain 16, South Africa 4
- France 7, Hungary 13

THURSDAY, 20 JULY

DIVING

Men's 3m Springboard Final
- 1. Siyi Xie (CHN) 547.10 points
- 2. Patrick Hausding (GER) 526.15
- 3. Ilia Zakharov (RUS) 505.90

OPEN WATER SWIMMING

5km Team Relay Final
- 1. France 54:06.90
- 2. USA 54:16.20
- 3. Italy 54:31.00

WATERPOLO

Women's Preliminary Round
- Japan 8, France 9
- Russia 15, Kazakhstan 6
- Italy 15, China 8
- Brazil 6, Canada 16
- New Zealand 7, USA 22
- Netherlands 8, Hungary 10
- South Africa 3, Spain 17

WEDNESDAY, 19 JULY

OPEN WATER SWIMMING

Women's 5km Final
- 1. Ashley Twichell (USA) 59:07.00
- 2. Aurelie Muller (FRA) 59:10.50
- 3. Ana Marcela Cunha (BRA) 59:11.40
- 7. Michelle Weber (RSA) 59:27.50
- 41. Robyn Kinghorn (RSA) 1:03:41.50

DIVING

Women 10m Platform Final
- 1. Jun Hoong Cheong (MAL) 397.50
- 2. Yajie SI (CHN) 396.00
- 3. Qian Ren (CHN) 391.95

SYNCHRONISED SWIMMING

Solo Free Final
- 1. Svetlana Kolesnichenko (RUS) 96.1333 points
- 2. Ona Carbonell (ESP) 95.0333
- 3. Anna Voloshyna (UKR) 93.30000

WATERPOLO

Men (Preliminary Round)
- France 10, Australia 11
- South Africa 2, Greece 18
- Spain 5, Serbia 11
- Russia 8, Croatoa 10
- USA 7, Japan 15
- Canada 9, Kazakhstan 10

TUESDAY, 18 JULY

OPEN WATER SWIMMING

Men's 10km Final
- 1. Ferry Weertman (NED) 1:51:58.50
- 2. Jordan Wilimovsky (USA) 1:51:58:60
- 3. Marc-Antoine Olivier (FRA) 1:51:59:20
- 13. Chad Ho (RSA) 1:52:29.90
- 45. Nico Manoussakis (RSA) 1:56:30.00

SYNCHRONISED SWIMMING

Team Technical Final
- 1. Russia
- 2. China
- 3. Japan

WATERPOLO

Women (Preliminary Round)
- New Zealand 8, South Africa 6
- Russia 8, Australia 5
- Greece 19, Kazakhstan 5
- Japan 8, Netherlands 18
- USA 12, Spain 8

MONDAY, 17 JULY

DIVING

Men's 10m Synchronised Final
- 1. China 498.48
- 2. Russia 458.85
- 3. Germany 440.82

SYNCHRONISED SWIMMING

Mixed Duet Technical Final
- 1. Italy
- 2. Russia
- 3. United States

WATERPOLO

Men (Preliminary Round)
- Brazil 6, Kazakhstan 2
- Serbia 21, South Africa 5
- United States 7, Croatia 12
- Spain 7, Greece 8
- France 9, Italy 18
- Montenegro 8, Canada 8
- Australia 3, Hungary 13

SUNDAY, 16 JULY

OPEN WATER SWIMMING

Women's 10km
- 1. Aurelie Muller (FRA) 2:00:13.70
- 2..Samantha Arevalo (Ecu) 2:00:17.00
- 3. Arianna Bridi (ITA) 2:00:17.20
- 3. Ana Marcela Cunha (BRA) 2:00:17.20
- 43. Robyn Kinghorn (RSA) 2:11:25.8
- 50. Sasha-Lee Nordengen (RSA) 2:14:43.4

DIVING

Men 1m Springboard Final
- 1. Peng Jianfeng (CHN) 448.40
- 2. He Chao (CHN) 447.20
- 3. Giovanni Tocci (ITA) 444.25

SYNCHRONISED SWIMMING

Solo Technical Final
- 1. Russia 95.0515
- 2. China 94.0775
- 3. Ukraine 92.6482

WATERPOLO

Women (Preliminary Round) - RSA 2, USA 24
- New Zealand 2, Spain 10
- Brazil 4, China 11
- Italy 10, Canada 4
- Australia 16, Kazakhstan 4
- Holland 17, France
- Japan 11, Hungary 20

SATURDAY, 15 JULY

OPEN WATER SWIMMING

Men's 5km
- 1. Marc-Antoine Olivier (FRA) 54:31.40
- 2. Mario Sanzullo (ITA) 54:32.10
- 3. Timothy Shuttleworth.(GBR) 54:42.10
- 11. Chad Ho (RSA) 54:48.60
- 22. Danie Marais (RSA) 55:04.10

DIVING

Women 1m Springboard Final
- 1. Maddison Keeney (AUS)
- 2. Nadezhda Bazhina (RUS)
- 3. Elena Bertocchi (ITA)
- 28. Julia Vincent (RSA)

Mixed 10m Synchronised
- 1. Ren Qian/Lian Junjie (CHN) 352.98
- 2. Matthew Lee/Lois Toulson (GBR) 323.28
- 3. Kim Mi Rae/Hyon Il Myong (PKR) 318.12

SYNCHRONISED SWIMMING

Solo Technical Final
- 1 Svetlana Kolesnichenko (RUS) 95.2036 points
- 2 Ona Carbonell (ESP) 93.6534
- 3. Anna Voloshyna (UKR) 91,9992

Event Streaming

Channel Streaming

Other Live Streaming

Event Streaming

Channel Streaming

Sports Talk



Myles Brown
Diary from World Swimming Champs
July 28: The World Championships in Budapest is nearing its conclusion, and it was amazing to see...

Roland Schoeman
Failure is not fatal
“Failure is an event, not a person. Yesterday ended last night” – Zig Ziglar